نـورپـــردازی

        خدمـات شــرکت نورپــردازی آر جـی ئــی       

نورپردازی نما

نورپردازی فضای داخلی

نورپردازی محوطه

معرفی آر جی ئی | RGE

       تاریخچــه شرکــت نورپـــردازی آر جی ئی     


 

نورپردازی حرفه ای شرکت آر جی ای برترین شرکت طراحی معماری نورپردازی نما ایران. شرکت RGE  سال 1997 میلادی ( 1374 شمسی ) در کشور امارات متحده عربی ( دبی ) با موضوع فعالیت طراحی و اجرای نورپردازی تاسیس گردید. با توجه به روند رو به رشد صنعت ساختمان سازی این کشور و سایر کشورهای مجاور آن ، RGE به سرعت فعالیت حرفه ای نورپردازی ساختمان را گسترش داد به طوری که طراحی و اجرای نورپردازی بیش از 950 پروژه نورپردازی ساختمان ، نورپردازی محوطه فضای باز و نورپردازی فضای داخلی ساختمان در ایران طی مدت 10 سال و 270 پروژه نورپردازی نما ساختمان در کشور های خاورمیانه  ( امارات ، بحرین ، عربستان صعودی ، کویت ، عمان عراق و سودان ) شرکت RGE را به گسترده ترین شبکه نورپردازی خاورمیانه مبدل نموده است.

نورپردازی هتل اسپیناس پالاس

 طراح نور (نورپرداز) : حسن بهادری

آرشیتکت: گروه هتل های اسپیناس  

 

با روند روبه‌رشد شهرنشینی، فضاهای عمومی نیز تحت تاثیر مدرنیزم دچار تغییراتی شده و به مرور زمان از بافت و شکل سنتی خود فاصله گرفته است. هتل‌ها نیز به‌عنوان یکی از المان‌های بافت مدرن شهری از این امر مستثنی نبوده و طی سال ها دستخوش تغییراتی چشمگیر شده اند.

همزمان با انقلاب صنعتی هتل‌های بیشتری ساخته شد و تغییر و تحول چشمگیری در روش هتلداری پدید آمد.  به این ترتیب در آغاز قرن بیست و یک نورآوری‌هایی در صنعت هتل ایجاد و باعث شد هتل‌ها با کیفیت بالا و معماری فوق‌العاده‌ای ساخته شوند.

هتل اسپیناس پالاس نیز به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین هتل‌های کشور ایران در منطقه سعادت‌آباد واقع شده است. نام اسپیناس به معنای اسکان یافتن در منطقه‌ای خوش‌آب‌و‌هواست و این سازه  منحصر به فرد به‌خوبی نمایانگر نام خود است.

در طراحی معماری چنین بنای زیبایی از پیشرفته‌ترین امکانات، مصالح و تجهیزات لوکس استفاده شده است. در این بین نیز نباید نقش نور را در زیباسازی آن نادیده گرفت. نورپردازی نمای هتل اسپیناس پالاس باعث شده که این بنا به‌عنوان نمادی از بافت مدرن شهری در تاریکی کلانشهر تهران مطرح شود.

در این نوشتار بر آن شدیم به جزئیات بیشتری در این زمینه بپردازیم، پس تا پایان ما را همراهی کنید.

معماری هتل اسپیناس پالاس

هتل اسپیناس پالاس با چشم‌اندازی زیبا در محدوده سعادت‌آباد تهران در مساحتی حدود 24 هزار متر مربع بنا شده است. این هتل ۷۵ هزار متر مربع زیربنا دارد و با دارا بودن ۱۲ سالن همایش و آمفی‌تئاتر که ظرفیت بین ۵۰ تا۱۲۰۰ نفری دارد، بزرگ‌ترین هتل تهران به شمار می‌رود.

.طراحی معماری چنین بنای عظیمی برگرفته از هنر بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین معماران داخلی و خارجی است.

.استفاده از عناصر عمودی به صلابت، استواری و استقامت بصری بنا کمک شایانی کرده است و همچنین خطوط منحنی طبقه فوقانی یادآور طاق‌های معماری سنتی ایرانی است که به زیبایی هر چه بیشتر بنا کمک می‌کند.

به‌این‌ترتیب طراح نور برای نمایان ساختن زیبایی این بنای باشکوه‌، طرحی نو و بکر را اجرا کرده‌ است که ماحصل کار بی‌نظیر باشد. خوب است بدانید که با اعمال تمامی این ظرافت‌های کاری، هتل اسپیناس به‌عنوان نمادی از هنر معماری ایران موجب استقبال .بازدیدکنندگان و مسافران داخل و خارج از کشور می‌شود.

نورپردازی نمای هتل اسپیناس پالاس در یک نگاه کلی

آنچه در تاریکی شب باعث زینت‌بخشی نمای هر ساختمانی می‌شود، نورپردازی است.

مسئله‌ای که در زمینه نورپردازی هتل اسپیناس بيش از پيش مهم است، موقعيت استراتژيك این سایت است كه در یکی از شمالى‌ترين نقاط شهر تهران قرار دارد؛ به‌این‌ترتیب خواسته يا ناخواسته این ساختمان بلندمرتبه را به يك نشانه شهرى(landmark)   تبدیل مى‌كند.

از‌اين‌رو در طراحى نورپردازی این پروژه سعى شد شرايطى برقرار شود كه طى آن، اين نقطه شاخص بتواند شمالى‌ترين بخش شهر را با چشم‌اندازى خيره‌كننده قاب كند.

نورپردازی بخش تحتانی هتل باعث شده است که تقارن محوری در معماری آن به‌صورت شکوهمندی جایگاه خویش را حفظ کند.

با ترکیب خلاقانه سبک کلاسیک معماری و نور‌پردازی مدرن در این اثر، پیوندی زیبا ایجاد شده که هتل اسپیناس به مجموعه‌ای‌ زنده و چشم‌نواز تبدیل شود؛ ازاین‌رو شرکت آر جی ئی در

دارد؛ به‌این‌ترتیب خواسته يا ناخواسته این ساختمان بلندمرتبه را به يك نشانه شهرى(landmark)   تبدیل مى‌كند.

از‌اين‌رو در طراحى نورپردازی این پروژه سعى شد شرايطى برقرار شود كه طى آن، اين نقطه شاخص بتواند شمالى‌ترين بخش شهر را با چشم‌اندازى خيره‌كننده قاب كند.

نورپردازی بخش تحتانی هتل باعث شده است که تقارن محوری در معماری آن به‌صورت شکوهمندی جایگاه خویش را حفظ کند.

با ترکیب خلاقانه سبک کلاسیک معماری و نور‌پردازی مدرن در این اثر، پیوندی زیبا ایجاد شده که هتل اسپیناس به مجموعه‌ای‌ زنده و چشم‌نواز تبدیل شود؛ ازاین‌رو شرکت آر جی ئی در

نورپردازی این‌گونه بناها از محافظه‌کاری دست برداشته و اتمسفری تاثیر‌گذار ‌در فضای شب آن محدوده خلق کرده‌ است.

 با توجه به موقعیت منحصر‌به‌فرد این هتل بر فراز کوهپایه‌ای که بر پایتخت مشرف است، استفاده از نورپردازی دینامیک و پویا با حرکت بسیار ملایم و تکرنگ و تلفیق مناسب آن با نورپردازی کلاسیک‌، نمایی بسیار جذاب و چشم‌نواز خلق کرده و بر فضای پیرامون خود تاثیر گذاشته است. گویی که نبود هر کدام ضربه‌ای جبران‌ناپذیر بر زیبایی لباس شبانه این نما وارد می‌کند.

در نورپردازی تاج پروژه، با توجه به تک‌تک المان‌های معماری و کمپوزیسیون نوری ایده‌آل‌ سعی شده است به بهترین نحو ممکن، جزئیات معماری‌ تاج در شب نمایان شود.

از دیگر چالش‌ها در نورپردازی این هتل، استتار (مخفی کردن) منابع نوری است. برای پیروزی بر این چالش سایز منابع نوری تا حد امکان، کوچک در نظر گرفته شده‌ و رنگ منابع نوری نیز به‌صورت سفارشی انتخاب شده است.

این پروژه در سال 2016 از سوی (Light Middle East Awards) کاندید بهترین نورپردازی خاورمیانه در بخش Exterior Retail Project Of The Year  شده است.

 

سخن آخر

نورپردازی نما یکی از فاکتورهایی است که بر زیبایی نمای هر ساختمانی می‌افزاید. هتل اسپیناس پالاس یکی از بناهای عظیم و منحصر‌به‌فرد است که در طراحی معماری آن نه‌تنها از معماری ایرانی اسلامی بهره گرفته شده است؛ بلکه معماری مدرن نیز در جای‌جای آن دیده می‌شود. معماری در زیبایی فضا نقشی اصلی و اساسی ایفا می‌کند؛ اما آنچه زیبایی همین نوع از طراحی معماری را در تاریکی شب دوچندان می‌کند، طراحی نور است که بسیار حائز اهمیت است؛ به همین دلیل نورپردازی نمای هتل اسپیناس پالاس اتمسفری زیبا و چشم‌نواز خلق کرده است.

شرکت نورپردازی آر جی ئی با سال‌ها سابقه درخشان در زمینه طراحی و نورپردازی به‌حق انتخابی شایسته برای نورپردازی چنین پروژه عظیمی بوده است. این شرکت با دارا بودن بیش از 23 سال تجربه کاری مفید و همکاری با طراحان خارجی در حوزه نورپردازی به‌خوبی ثابت کرده است که با در دست داشتن طراحی نورپردازی پروژه‌های اینچنینی همچنان پیشتاز است

 

      

 

 

      

 

 

برخی پروژه های نورپردازی نما

آر جـی ئــی برترین شرکت نورپردازی در ایران و خاورمیانه

  • Start Publishing Date
نورپردازی نما هتل اسپیناس پالاس

 طراح نور (نورپرداز) : حسن بهادری

آرشیتکت: گروه هتل های اسپیناس  

 

با روند روبه‌رشد شهرنشینی، فضاهای عمومی نیز تحت تاثیر مدرنیزم دچار تغییراتی ...

طراح نور (نورپرداز) : حسن بهادری 

آرشیتکت: 

{gallery}Project/exterior/opal{/gallery}

طراح نور (نورپرداز) : حسن بهادری

آرشیتکت:

{gallery}Project/exterior/atlas{/gallery}

طراح نور (نورپرداز) : حسن بهادری

آرشیتکت:مهراز فراهانی 

با ورود به دنیای فناوری و گسترش تکنولوژی همه جوامع به مرور زمان از قالب سنتی فاصله گرفته و ...

Load More